Serwis - Wydział Nauk Społecznych

Instytut Pedagogiki

Akadamia Pomorska Słupsk
Wizyta w Charkowskim Uniwersytecie Humanistycznym

W dniach 13-16 lutego 2019 roku  prof. Roman Tomaszewski i  dr Grzegorz Piekarski z Instytutu Pedagogiki naszej Uczelni uczestniczyli w międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej „Smart edukacji”. Konferencja w Charkowskim Uniwersytecie Humanistycznym odbywała się z udziałem naukowców z Niemiec, Szwecji, Białorusi, Polski i Ukrainy.

Pracownicy Instytutu Pedagogiki przedstawili dwa referaty wygłoszone w języku  rosyjskim: prof. Roman Tomaszewski – „Masowe społeczeństwo a Smart edukacja (z perspektywy regionalnego uniwersytetu)”, dr Grzegorz Piekarski – „Smart edukacja ucznia w perspektywie polskiej reformy oświaty. Szansa czy zagrożenie?”

W drugim dniu obrad przedstawiciele Akademii Pomorskiej złożyli wizytę Generalnemu Konsulowi RP Panu Januszowi Jabłońskiemu i dokonali wpisu w księdze kondolencyjnej w związku z żałobą po śmierci premiera Jana Olszewskiego. W konsulacie prof. Roman Tomaszewski przekazał swoją najnowszą monografię pt.: „Polski i ukraiński wiek XX w perspektywie historii edukacji”. Publikacja ta powstała z inspiracji Pana Konsula Generalnego RP w Charkowie. Na prośbę gospodarzy prof. Roman Tomaszewski wygłosił również wykład w języku rosyjskim na temat: „Między historią, socjologią a przyszłością (z twórczością Wojciecha Smarzowskiego w tle)”. W godzinach popołudniowych przedstawiciele Instytutu Pedagogiki złożyli kwiaty w miejscu kaźni polskich oficerów pod Charkowem (Kuropaty) oraz przy tablicy upamiętniającej miejsce rozstrzelania Polaków w byłej siedzibie NKWD w centrum Charkowa.

Konferencja stała się okazją do nawiązania bliższych relacji z przedstawicielami ośrodków akademickich Charkowa oraz spoza Ukrainy. Efektem rozmów jest planowana w maju 2019 r. wizyta Rektor Narodowego Uniwersytetu Humanistycznego prof. Jekateriny Astakhovej  w Akademii Pomorskiej w Słupsku, gdzie przedstawi gościnny wykład o najnowszych badaniach w historii edukacji na Ukrainie.

Fotogaleria:

Wizyta w Charkowie